Tizennégy ország csaknem nyolcvan művészének alkotásai lesznek láthatók október 15-étől a Határtalan Design kiállítás és összművészeti rendezvénysorozat keretében Ligeti György zeneszerző születésének 100. évfordulójához kapcsolódva a FUGA Budapesti Építészeti Központban.
A különleges nemzetközi válogatás a zeneszerző sokrétű alkotói tevékenységének inspirációjára született – áll szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében. A tárlaton a hangszerektől kezdve, a hangzó bútorokon át, a dizájn és a képzőművészet határán létrejött hangzó tárgyakon, installációkon és az azokat bemutató filmeken keresztül, egészen a hangzó vagy zenei jelentésekkel bíró ékszerekig terjedő anyagot láthat a közönség.
A kiállító művészek között szerepel a finn Hemmo Honkonen, akinek harmonika hangját idéző akusztikus széke, valamint nyitáskor az ajtóba épített cintányért megszólaltató fali szekrénye lesz látható Budapesten, az Osloban élő grúz származású zeneszerző és hangművész, Koka Nikoladze pedig azt a zenélő objektumát állítja ki, amelybe olyan hétköznapi tárgyakat épített be, mint a műanyag pohár, a rugó, a gyöngy, vagy a fenyőtoboz. A Koppenhágában élő görög képzőművész és akusztikai mérnök, George Koutsouris alkotásában rozsdamentes acél gépcsavarok között elektromos motorral mozgatott, festett bükkfa golyók találhatók, ezzel szimbolizálva az analóg és a digitális világ egymásra hatását. A formatervezett tárgyak között különlegesség továbbá a lengyel Kamil Laszuk munkája, valamint az olasz Lorenzo Bravi interaktív hangzó tárgya, amelyek különleges példák arra, miként válhatnak hétköznapi tárgyak valódi hangszerré.
A magyar alkotók munkái közül látható lesz többek közt a Hermina Alkotócsoport egyik tagjának, Kertész Krisztián fizikusnak a fény-mozgás-hang kapcsolatára épülő interaktív alkotása, Sztruhár Zsuzsa biciklikerekes zenegépe, Váczi Dániel és Terebessy Tóbiás Glissonic fúvóshangszer-családjának Glissotar névre keresztelt darabja, valamint Pinviczki Judit résdobjai és hangzó ékszerei. Az Ejtech Dung-Dkar Cloak fraktál faliszőnyege is szerepel a szelekcióban, amely a tapintás és a hangképzés összefüggéseit mutatja be a közönségnek.
Külön tematikus egységet alkotnak a hangzó, valamint a zenére reagáló ékszerek. Ezek közé tartozik az ukrán származású Ilarii Omelchenko az Öröm hangjai című ékszersorozata, amelyet a nyugat-ukrajnai mezők hangjai inspiráltak.
A Határtalan Design kiállításokon hagyományosan minden évben más ország alkotói állnak a középpontban. A korábbi szlovén, finn, cseh fókusz után ezúttal a spanyol alkotások kapnak kiemelt szerepet. Enrique del Castillo munkáiban egyedi hangtérképek rajzolódnak ki azáltal, hogy régi vetítőgépek újrahasznosított alkatrészeinek felhasználásával olyan optikai olvasókat hoz létre, amelyek a celluloidon megjelenő mintákat hanggá alakítják. A Phonoptic Reader névre keresztelt alkotás 2020-ban elnyerte a PowSOLO Best Sound Art díjat. A másik spanyol kiállító, Sofia Montenegro installációja a vizualitást ötvözi hanggal és performatív elemekkel.
A spanyol válogatásban mindezeken túl két eltérő alkotói hozzáállással dolgozó ékszerművész, Trinidad Conteras egyedi kerámiaékszerei mellett Juan José Ibánez régi villanyborotvák újrahasznosításával készülő hangzó kitűzői is helyet kapnak. A bemutató önálló egysége lesz a IX. Texhibition, amely szintén a Ligeti tematikához kapcsolódik. A zeneszerző Musica ricercata című, tizenegy rövid darabból álló zongoraciklusából kiindulva textilművészek és egy grafikus közösen tervezett egy tizenegy darabos textilsorozatot.
A tárlat a Budapest 150 emlékév részeként, az NKA és a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával, a Határtalan Design 20 jubileumi kiállítássorozat keretében, a Budapest Design Week hivatalos eseményeként valósul meg október 15. és november 26. között.